Vážený návštěvníku, Váš prohlížeč nepodporuje nové technologie. Proto se stránky nemusí zobrazit správně a některé části nebudou funkční. Pro správnou funkčnost stránek doporučujeme nainstalovat novější prohlížeč.
0 default

Fauna ČR: Ptáci = Aves /díl 1/

třetí, přepracované a doplněné vydání

Autor: Karel Šťastný, Karel Hudec a kolektiv
Vydal: Vydalo Nakladatelství Academia, Středisko společných činností Akademie věd České republiky, v.v.i., Praha, 2016, v edici Fauna ČR. 3., přepracované a doplněné vydání (1. vydání: rok 1972)

První vydání této knihy vyšlo v edici Fauna ČSSR, svazek Ptáci 1, v roce 1972. Jeho druhé, přepracované a doplněné vydání jako Fauna ČR a SR, Ptáci 1, bylo vydána po 22 letech, v roce 1994. Nyní zhruba po stejné době je vydáváno třetí, přepracované a doplněné vydání, tentokrát jen jako Fauna ČR, Ptáci 1 (svazek zahrnuje řády vrubozubí, potáplice, trubkonosí, potápky, plameňáci, čápi, brodiví, pelikáni a veslonozí). Záměr vydat toto dílo znovu je podložen jak zájmem široké veřejnosti, tak především současnou situací, kdy se po intenzivním ornitologickém výzkumu v posledních desetiletích nahromadilo tolik nových a významných poznatků nejen z faunistiky a biologie ptáků, ale i nečekaných a nových pohledů na jejich systém a řadu taxonomických problémů, které vyžadovaly základní přepracování především obecných kapitol k modernímu poznání této skupiny obratlovců. Hlavní změny v tomto třetím vydání se týkají jak obecného úvodu, kde zejména nové poznatky molekulární taxonomie a systematiky vyžadovaly hlubší zásahy do celého textu, tak zpracování jednotlivých druhů, které podle osvědčeného schématu (synonymika, taxonomie, rozšíření druhu, popis, rozměry, hmotnost, poznávání v přírodě, výskyt v České republice, tah, prostředí, hnízdění, potrava, význam, cizopasníci a nejdůležitější literatura) zohledňuje velké změny v rozšíření a početnosti mnoha druhů. Po tak dlouhé době se přirozeně změnil kolektiv autorů a také úroveň znalostí o naší avifauně. Proto v úvodu autoři pokládají za nutné znovu vysvětlit metodické přístupy k celé práci, jejím cílům, způsobů zpracování jednotlivých kapitol i použitou terminologii.

 

Zpět na seznam

Úvod Odborné rady Odborné publikace Fauna ČR: Ptáci = Aves /díl 1/

Najdete nás na:

RSS Tiskové zprávyeČasopis Lesu zdarFacebook LČR, s.p.

Kontakty:

Lesy České republiky, s. p
Přemyslova 1106/19, Nový Hradec Králové, 500 08 Hradec Králové
Tel.: +420 956 999 111
Fax: +420 495 262 391
e-mail: lesycr@lesycr.cz

Vytisknout stránky

Copyright © 2012 Lesy České republiky, s. p.