Vážený návštěvníku, Váš prohlížeč nepodporuje nové technologie. Proto se stránky nemusí zobrazit správně a některé části nebudou funkční. Pro správnou funkčnost stránek doporučujeme nainstalovat novější prohlížeč.
0 default

Zpět na výpis

Ekostezka Švagrov

Kraj: Olomoucký 
Turistický region: střední Morava a Jeseníky
Správce stezky: Středisko ekologické výchovy - DDM Vila Doris Šumperk 
Začátek: Vernířovice - Švagrov 
Konec: Vernířovice - Švagrov 
Délka: 4,5 km 
Zaměření: lesnictví
Zhotovitel stezky: Středisko ekologické výchovy - DDM Vila Doris Šumperk 
Typ stezky: pěší
Náročnost: střední 
Povrch trasy: nezpevněná lesní cesta 
Převýšení: 250 m 
Počet zastavení: 12 
Doba prohlídky: 2 hod 
Značení: NS je značena 
Období návštěvy: v zimě přístupná jen na lyžích 
Aktuální stav: v zimě neudržovaná lyžařská trasa 
Informační středisko: ne 
Blízké občerstvení: obec Vernířovice 
GPS: 50° 3'0.78"S,  17° 8'22.73"V 
Přírodní rezervace: CHKO Jeseníky 
Dopravní spojení: obec Vernířovice 

Ostatní popis:

Lesní ekostezka Švagrov

Lesní ekostezka Švagrov má celkem 12 tematických zastavení. Délka celé okružní trasy je 4,5 km a vede údolím proti proudu Studeného potoka po vrstevnicové zpevněné lesní cestě a poté lesem zpět na výchozí místo. Stezku připravilo Středisko ekologické výchovy při Domu dětí a mládeže a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Vila Doris v Šumperku ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi: Lesy České republiky, s.p., Lesní správa Loučná nad Desnou, obec Vernířovice, Turistická základna Švagrov, ČEZ, a.s., Vlastivědné muzeum v Šumperku, Správa CHKO Jeseníky, Klub českých turistů Šumperk.

První podobu, bez tabulí pro veřejnost, dostala tato trasa již v roce 2000. Od této doby zde díky projektu Phare a Lesní správě Loučná nad Desnou probíhají terénní ekologické výukové programy pro školní kolektivy.

Obec Vernířovice

Katastrálně patří toto místo do území podhorské vesnice Vernířovice, malebně zasazené do jesenických hor ze šumperské strany. Historicky byly Vernířovice spíše hornickou osadou. K jejímu novodobému osamostatnění od střediskového Sobotína došlo referendem až v roce 1994. Nad osídlením trvalým (59 domů a 180 osob) dnes již převažuje osídlení rekreační. Zástavba obce se rozprostírá po obou březích říčky Merty a kolem hlavní přístupové komunikace od Sobotína. Původní silniční spojení s obcí Loučná nad Desnou bylo přerušeno výstavbou obory pro jelení zvěř na Vlčím sedle. Centrum obce tvoří kostel zasvěcený sv. Matoušovi, opravená budova obecního úřadu a hotel s restauračním provozem. K Vernířovicím patří i několik osad v blízkém okolí. Směrem k Sobotínu je to Svobodín, ve vedlejším údolí osada Kosaře a Sedmidvory a Švagrov. V neposlední řadě stojí za zmínku, že právě z Vernířovic pocházela žebračka, jejímž zapříčiněním byly zahájeny neblahé čarodějnické procesy na losinském a vízmberském panství. Celé území Vernířovic leží v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Švagrov

O samotě Švagrov se dochovaly jen kusé informace. Stály zde pouze dva domy. V jednom žil palič dřevěného uhlí a ve druhém údajně místní hrobník. Po druhé světové válce Švagrov zcela zpustl a teprve až v sedmdesátých letech dvacátého století se začala budovat základna pro děti a mládež.

Turistická základna Švagrov

Nabízí zázemí pro všechny, kteří zavítají do horské vísky Vernířovice a hledají klid a pohodu místa, „kde lišky dávají dobrou noc“. Samota Švagrov se stala velmi oblíbeným místem pro pořádání dětských táborů, mládežnických setkání, pořádání výletů a škol v přírodě, ale také pro rodinné dovolené, školení či různé oslavy. Švagrov též můžete využít jako východiště pro různé druhy turistiky. V okolí je nádherná čistá příroda, les ve kterém je možné potkat divoká zvířata, horské bystřiny s osvěžující chladivou vodou nebo i kousek historie ukryté v opuštěných dolech. Je to nádherné místo v každém ročním období. Na jaře si můžete vychutnat probuzení drsné horské přírody. Každý den můžete pozorovat, jak přibývá stromů s pučícími lístky. Jak potok, jindy tak tichý, se rozbouří tajícím sněhem z jesenického hřebenu. Ale to už klepe na dveře léto, kdy se můžete osvěžit chladivou vodou a podvečer strávit u táboráku se svými přáteli a oblíbenými písničkami. Na podzim se vše změní. Stráně začnou hrát tolika barvami, že se na ně vydržíte dívat dlouhé hodiny. A když se za těmi barvami vydáte, objevíte pravý houbařský ráj. V zimě určitě oceníte, že v blízkosti Švagrova jsou dva lyžařské vleky a pro běžkaře upravované lyžařské stopy.

Přístup k Lesní ekostezce Švagrov

Z obce Sobotín pojedete severovýchodním směrem po místní komunikaci do obce Vernířovice. Na křižovatce u kostela sv. Matouše odbočíte doleva směrem na osadu Sedmidvory. U lesovny odbočíte doprava směrem na turistickou základnu Švagrov. Celou obcí prochází cykloturistická značená trasa č. 6187 a 6189. Lesní ekostezka Švagrov je v turistických mapách značená jako stezka naučná.

Mapa:

 

Odkazy:

Úvod Volný čas v lese Naučné stezky

Najdete nás na:

RSS Tiskové zprávyeČasopis Lesu zdarFacebook LČR, s.p.

Kontakty:

Lesy České republiky, s. p
Přemyslova 1106/19, Nový Hradec Králové, 500 08 Hradec Králové
Tel.: +420 956 999 111
Fax: +420 495 262 391
e-mail: lesycr@lesycr.cz

Vytisknout stránky

Copyright © 2012 Lesy České republiky, s. p.