Vážený návštěvníku, Váš prohlížeč nepodporuje nové technologie. Proto se stránky nemusí zobrazit správně a některé části nebudou funkční. Pro správnou funkčnost stránek doporučujeme nainstalovat novější prohlížeč.
0 default

Zpět na výpis

Lesnická naučná stezka Okolo Buchlova

Kraj: Zlínský 
Turistický region: střední Morava a Jeseníky
Správce stezky: Lesy České republiky, s. p., LS Buchlovice 
Začátek: hrad Buchlov 
Konec: hrad Buchlov 
Délka: 2,8 km 
Zaměření: lesnictví
Zhotovitel stezky: Lesy České republiky, s. p., LS Buchlovice 
Typ stezky: pěší
Náročnost: střední 
Povrch trasy: zpevněný, nezpevněný 
Převýšení: 110 m 
Počet zastavení: 11 
Doba prohlídky: 2 hod 
Značení: ano 
Období návštěvy: celoroční 
Aktuální stav: nově otevřená 
Informační středisko: Buchlovice 
Blízké občerstvení: hrad Buchlov, Buchlovice 
GPS: GPS: 49°6'29.579"N, 17°18'39.236"E 
Přírodní rezervace: PP Barborka 
Dopravní spojení: Zastávka autobusu u silnice I/50 - 2km, Buchlovice 3 km 

Ostatní popis:

VÍTEJTE V CHŘIBECH

Lesní správa Buchlovice, Lesů České republiky, s.p. , Vám představuje Lesnickou naučnou stezku „ Okolo Buchlova “.

Lesnická naučná stezka „Okolo Buchlova“ byla otevřena v červnu v roce 2011. S budováním naučné stezky bylo započato v říjnu roku 2010 a celkové náklady na její zbudování činili 550 tisíc korun. Jedná se o naučnou stezku, kterou Lesy České republiky, s.p., Lesní správa Buchlovice vybudovaly v rámci PROGRAMU 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR. Tato stezka seznamuje na jedenácti zastaveních veřejnost s prací lesníků v lesích Chřibů. První uvítací tabule je umístěna u parkoviště pod hradem Buchlovem. Tématem dalších tabulí jsou hlavní lesnické činnosti a částečně i místní historie. Návštěvníci se tak na téměř tříkilometrové trase, která vede kolem hradu Buchlova a přírodní památky Barborka, mohou seznámit s Lesní správou Buchlovice, zrozením lesa, obnovou lesa, hlavními lesními dřevinami Chřibů, pěstováním lesa, těžební činností, ochranou přírody, lesním majetkem, myslivostí u LS Buchlovice a pověstí o Čertově sedle.

V roce 2013 Lesní správa Buchlovice pokračovala s postupným dobudováváním naučné stezky tak, aby byla atraktivní i pro malé návštěvníky lesa a mohla být využívána i pro aktivity lesní pedagogiky. Lesní správa Buchlovice doplnila stezku o dřevěné sochy lesní zvěře, které pro LČR, s.p. zajistila firma Libor Habarta. Tyto sochy jsou z dílny řezbáře ze Slovenské republiky pana Bronislava Petráše. K tomuto doplnění došlo díky programu Evropské unie - přeshraniční spolupráce SR-ČR, fondu mikroprojektů s názvem „Doplnění lesnické naučné stezky Okolo Buchlova o dřevěné exponáty zvěře “. Doplněná naučná stezka se tak stala místem aktivit lesní pedagogiky pro děti z příhraničních oblastí České republiky a Slovenské republiky formou výměnných pobytů v rámci projektu „ Podpora environmentální výchovy v česko-slovenském příhraničním území jako nástroj na zachování přírodního dědictví v regionu“. Realizací mikroprojektu je dále prohlubována i vzájemná spolupráce dvou státních lesnických subjektů – Lesů České republiky, s.p. a Lesů Slovenské republiky, š.p. a to zejména organizačních jednotek na regionální úrovni.

Upozorňujeme návštěvníky naučné stezky, že stezka prochází lesním terénem s nezpevněným povrchem s prudším stoupáním k vrcholu kaple svaté Barbory. Nezapomeňte proto na vhodnou obuv. Rodičům malých dětí doporučujeme zádové sedačky, poněvadž pro dětské kočárky není trasa upravená.

Seznam zastavení:

Lesnické naučná stezka prochází také kolem přírodní památky Barborka, kterou reprezentují staré dubové bučiny a pískovcové skály. Zastavení č. 8 je u kaple svaté Barbory ze 17. Století. Kaple má křížový půdorys a je místem posledního odpočinku bývalých majitelů buchlovického panství Petřvaldů a Berchtoldů. U zastavení č. 5 křižují stezku dvě turistické značky ( červená od Velehradu a žlutá od Buchlovic ). Právě kolem žluté značky byla obnovena základní organizací Českého svazu ochránců přírody Buchlovice a na části také Lesy České republiky, s.p. původní javorová alej, která spojovala hrad Buchlov s obcí a zámkem Buchlovice. Za pěkného počasí se na trase stezky otevírají krásné pohledy do okolní krajiny, a to zejména z části mezi zastaveními č. 3 a 4, od kaple svaté Barbory a od zastavení č. 9.

Dřevěné exponáty zvěře

  • U tabule č.2 - Daněk evropský (Dama dama) - daněk, daněla, danče
  • U tabule č.4 - Muflon (Ovis musimo) - muflon, muflonka, muflonče
  • U tabule č.6 - Prase divoké (Sus scrofa) - kňour, bachyně, sele
  • U tabule č.7 - Jelen lesní (Cervus elaphus) - jelen, laň, kolouch
  • U tabule č.9 - Srnec obecný (Capreolus capreolus) - srnec, srna, srnče
  • U tabule č.11 - Liška obecná (Vulpes vulpes)

Propagační materiály:

Informační leták - skládanka (pdf; 1,4 MB):

Úvod Volný čas v lese Naučné stezky

Najdete nás na:

RSS Tiskové zprávyeČasopis Lesu zdarFacebook LČR, s.p.

Kontakty:

Lesy České republiky, s. p
Přemyslova 1106/19, Nový Hradec Králové, 500 08 Hradec Králové
Tel.: +420 956 999 111
Fax: +420 495 262 391
e-mail: lesycr@lesycr.cz

Vytisknout stránky

Copyright © 2012 Lesy České republiky, s. p.